Primăria municipiului Orhei informează cetățenii că, în conformitate cu planul întreruperilor în livrarea gazelor naturale către consumatorii finali pentru anul 2026, vor fi efectuate lucrări planificate de verificare la etanșeitate a sistemului de alimentare cu gaze de joasă presiune.
Astfel, la data de 21 mai 2026, în intervalul orelor 08:00 – 17:00, va fi sistată temporar livrarea gazelor naturale pentru:
-
14 consumatori casnici din:
-str. Mihai Eminescu nr. 1;
-str. Renaşterii Naționale nr. 20;
-str. Vasile Lupu nr. 38;
-
10 consumatori noncasnici din municipiul Orhei.
În acest context, consumatorii sunt rugați:
-
să închidă robinetele aparatelor consumatoare de gaze pe perioada întreruperii;
-
să manifeste prudență la reluarea furnizării gazelor naturale;
-
să asigure accesul reprezentanților serviciilor specializate, dacă va fi necesar.
Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și mulțumim cetățenilor pentru înțelegere și cooperare.